• Tüm Kategoriler
   • İndirimli Ürünler
   • En Yeni ürünler

   BORA KNİVES MA Harp Mikarta Saplı Bıçak

   Görsel 1
   Görsel 2
   Görsel 3
   Görsel 4
   ArmyPuan : 9.675.920
   Fiyat:
   294,19 USD + KDV
   KDV Dahil:
   9.675,92 TL
   1.305,50 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
   5

   %100 ORJİNAL MÜKEMMEL YÜKSEK KALİTE

   Ürün gamımızdaki eksikliği gidermek için tasarladığımız, taktik kullanıma uygun bir bıçaktır. 513 Cenk modelinin kompakt ve tanto hâlidir.
   Namlu, düz ağız açımına (flat grind) sahiptir ve modifiye tanto tarzı yansıtmaktadır. Uç noktası, bıçağın ortalarına taşınmıştır. Sırt, yuvarlak uç (drop point) bıçaklardaki gibi dışbükey bir kavisle uç noktasını yakalamaktadır. Söz konusu kavis, inceltilmiştir. Tanto uç yapısı için kalan dar alanda 45 derecelik klasik açı kullanılmıştır. Ağız açım çizgisi (grind line) de namlunun orta hattından (saber) ilerlemektedir. Tüm bunlarla birlikte dayanıklı, sağlam ve tahrip gücü yüksek bir bıçak elde edilmiştir.
   İki taraflı düz ağız açımına karşın bileme, ön taraftan olmak üzere, tek taraftan (chisel-keski) yapılmıştır. Diğer ifadeyle bileme çizgisi keski şeklindedir. Kullanımda çok belirgin fark oluşturmayacak bu tercihin öncelikli nedeni, arazide bileme kolaylığı sağlamaktır. İnternet üzerinde, bu konuyla ilgili sayfalarca tartışmayla karşılaşabilirsiniz. Tartışmalar özellikle sağ ve sol el kullanımı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bileme çizgisini ön tarafa almamızın nedeni, sadece bileme çizgisi üzerinde yapılan bu tasarrufun kullanımda çok belirgin fark oluşturmaması ve (sağ el için) bileme kolaylığı ana amacımıza uygun düşmesidir.
   Bıçak, sap kısmı namludan ayıran geniş bir koruyucu tırnağa (quillon) sahiptir. Sapa göre yüksek kalan ağız başlangıç çizgisi (plunge line) ile koruyucu tırnağın bileşkesi, alışılanın dışında (kıvrımı içe dönmeyen) bir ‘‘choil’’ (geniş anlamıyla, bıçağın ön kenarında, keskin kenar ile sap arasında kalan kısım) oluşturmakta ve işaret parmağı için ergonomik bir yuva teşkil etmektedir. Dolayısıyla, namlu ile sap arasında oldukça geniş ve sağlam bir tıraşlanmamış bölge (ricasso) bulunmaktadır. Söz konusu bölümün sırt kısmı, ağız başlangıç çizgisinin ilerisine kadar süren hafif bir eğim taşımaktadır. Sap kısmının arkasında ise söz konusu hafif eğim bu kez ters istikamete dönüş göstermektedir. Böylelikle, tasarımlarda, arka tırnak (back quillon) ile başparmak desteğine uygunluk arasında yaşanan çatışma, hafif açılı başparmak rampaları (thumb ramp) aracılığı ile estetik ve işlevsel bir uzlaşıya kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bileme çizgisinin en altında bulunan minik çentik, saplayarak kesmeye başlamaya hizmet etmektedir.
   Bıçağın sap malzemesi olarak siyah-gri renkli ve kendinden astarlı (kırmızı), keten mikarta (linen micarta) kullanılmıştır. Hoş dokunuşlu ve güzel görünüşlü bu yüksek yoğunluklu malzeme, asıl olarak sağlamlık ve rutubet başta olmak üzere çevresel koşullara karşı dayanıklılık sunmaktadır. Bağlantı elemanları (cıvatalar) karartılmış paslanmaz çeliktendir. Cıvataları söküp takabilmeniz için bıçağın donanımına bir alyan eklenmiştir.
   İki parmak oyuğu (finger groove) ve arkasında devam eden içbükey kısım ile karakterize edilen sap biçimi, güvenli kavrama ve tutuş pozisyonu zenginliğine hizmet etmektedir. Ergonomik sapta köşeler kırılmış ama çevirme hareketlerinde gerekli yanal desteğin kaybedilmemesine dikkat edilmiştir. Mikarta sapın balçak kısmını ortalayacak biçimde, her iki yanda, parmak yuvası olarak kullanılabilecek (gülen ağız şeklinde) oyuklar yer almaktadır.
   Harp, alışılagelen uzatılmış kuyruk (extended tang) yapısından farklı olarak, tokmak olarak kullanabileceğiniz ve sert cisimleri parçalayabileceğiniz öne doğru çıkıntılı bir kuyruğa sahiptir. Bıçakta, biri söz konusu kısımda ve diğeri koruyucu tırnakta olmak üzere birbirini gören iki kordon deliği bulunmaktadır. Uzatılmış kuyruk; baş aşağı tutuşlarda başparmak tutunmasına yardımcı olma, ateş başlatıcı çubuk kullanma, ezilecek cisimleri kavrama amaçlarına yönelik bir dizi çentik taşımaktadır. Bu çentiklerin başlangıcı, mikarta sapın sona erdiği noktayı da temsil etmekte ve bıçağın uç noktası hizasında yer almaktadır.
   Bıçak yüksek kalitede ve siyah renkli vaketa deri kılıfı ile verilmektedir. Bıçağın, kendisine yakışan, estetik ve işlevsel bir kılıfa sahip olması için çaba gösterilmiştir. Bıçağı taşıyan bu ürün, normalde klasik ordu bıçağı kılıfı formundadır. Kılıf askısının kılıfın arkasına kıvrılıp sabitlenebilmesiyle Harp, hem yüksek dik pozisyonda hem de yatay olarak belde taşınmaya uygundur. Hatta uygun kayış ile baş aşağı (çift çıtçıtlı kilidi sayesinde) da taşınabilir. Kılıfın her iki yanından aşağıya doğru karşılıklı uzanan delikli perçinler (toplam 8 adet), kordonlu (üzerinde siyah kordon bulunmaktadır) kullanımlara olanak tanır. Tek kat cila kullanılarak hafif mat bırakılan kılıf üzerindeki metaller de boyanmıştır. Kılıfın arka tarafında Bora yazısı ve logosu bulunmaktadır.
   İzlediğiniz ürün N690 çelik namluya sahiptir. Böhler firması tarafından üretilen N690 ise Japon VG-10 çeliğinin geliştirilmişidir. N690, ayrı bir kategori kabul edilen toz metaller sayılmazsa, paslanmaz çeliklerin zirvesinde yer almakta ve bıçak endüstrisinin kaliteli ürünlerinde son derece yaygın olarak kullanılmaktadır.

   ** Size ulaşacak ürün, kullanılan malzemelerin özgün renk ve dokuları veya el işçiliğinin doğası nedeniyle görseldeki üründen detay farklılıkları gösterebilir. **

   Diğer Özellikler
   Stok Kodubora0846
   MarkaKarışık Markalar
   Stok DurumuVar
    

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.